معرفی رشته چشم پزشکی

معرفی رشته چشم پزشکی

تصویر مورد نظر یافت نشد

چشم پزشکی یکی از رشته های پر طرفدار در بین دانشجویان پزشکی است و شاید بتوان گفت اولین رشته ای است که یک دانشجوی پزشکی به آن فکر می کند. در این مطلب قصد داریم به معرفی کامل این رشته بپردازیم:

چشم پزشکی به مجموعه ای از توانایی های یک فرد می گوییم که به منظور تشخیص و درمان بیماری های چشمی به کار برده می شود. در واقع فردی که از رشته چشم پزشکی فارغ التحصیل می شود باید بتواند تمام مشکلات مربوط به چشم بیماران را بررسی کرده و به درمان آن ها بپردازد.

افرادی که به یک چشم پزشک مراجعه می کنند معمولا به دلیل حساس بودن بیش از حد این منطقه از بدن دچار استرس و اضطراب هستند. چشم پزشک باید بتواند این حس اضطراب و استرس را از بیمار دور کرده و در کمال آرامش به تشخیص و درمان بپردازد.

این شاخه پر طرفدر در پزشکی با آناتومی، فیزیولوژی و بیماری های مربوط به چشم سر و کار دارد. متخصص چشم پس از اتمام دوره تحصیل خود باید بتواند مشکلات مربوط به چشم را تشخیص و به درمان آن بپردازد.

بیماری های چشمی بسیار زیاد و متنوع اند و یک پزشک متخصص و توانمند باید به تمام این بیماری ها مسلط باشد. بیماری هایی مانند نزدیک بینی، پیرچشمی، کوررنگی، گل مژه، دکولان شبیکه و ... از جمله بیماری هایی است که ممکن است چشم فرد را درگیر کرده و او را مجبور کند که به پزشک مراجعه نماید.

بیشتر چشم پزشکان علاوه بر تشخیص و درمان، کارهایی نظیر جراحی را نیز انجام می دهند در نتیجه می توانیم اینگونه عنوان کنیم که چشم پزشکی یک شغل طبی و جراحی است.

بازار کار رشته چشم پزشکی:

فارغ التحصیلان رشته های پزشکی می توانند در مکان های مختلفی به کار مشغول شوند. این افراد علاوه بر اینکه می توانند برای خود یک مطب شخصی باز کنند در مراکزی مانند مراکز درمانی و بیمارستان ها نیز می توانند به کار مشغول شوند.

وظیفه یک چشم پزشک چیست؟

چشم پزشک در ابتدا باید بتواند چشم فرد را معاینه کرده و در واقع با معاینه دقیق چشم فرد مراجعه کننده به بررسی و تشخیص نوع بیماری او بپردازد و پس از تشخیص بیماری ها به درمان آن بپردازد. فردی که می خواهد در زمینه چشم پزشکی ادامه تحصیل دهد باید دارای استعداد درک علوم و ریاضی باشد، علاقه مند به جستجو و کسب اطلاعات جدید باشد، کاملا به روز بوده و از تکنیک ها و ابزار های روز آگاهی داشته باشد و به جزئیات دقت کند. همچنین برای انجام کارهای پشت سر هم دارای تمرکز بالایی باشد. 

از آنجاییکه تعداد زیادی از مراجعه کنندگان به چشم پزشکی، کودکان و یا افراد مسن هستند یک چشم پزشک باید توانایی برخورد با این افراد را داشته باشد.

در آمد یک چشم پزشک قدر است؟

یک چشم پزشک اگر دارای کار و تجربه کافی باشد می تواند مراجعین بسیار زیادی را به سمت خود جلب کند و قطعا با افزایش تعداد مراجعین درآمد او نیز بالاتر می رود البته به طور کلی جامعه پزشکان با درآمد بالایی روبه رو هستند. البته نباید از سختی کار آن ها نیز غافل ماند.

چشم پزشکان معروف ایرانی کدامند؟

  • دکتر محمدقلی شمس
  • دکتر غلامعلی پیمان
  • دکتر علی اصغر خدادوست
  • دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی

جهت ارتباط با مشاورین مایا و استفاده از نظرات کارشناسی آن ها

 به صورت 24 ساعته با شماره 9099071970 در تماس باشید

آوای ماندگار مایا

مشاوره آموزش یادگیری اعتماد

تاریخ امروز
1398/11/03
  ورود به سایت

  دسترسی آسان