بازار کار رشته کتابداری

بازار کار رشته کتابداری

تصویر مورد نظر یافت نشد

رشته کتابداری و بازار کار آن

کتاب خواندن از فعالیت هایی است که نه تنها می تواند اوقات فراغت شما را پر کند، بلکه به افزایش دانش شما در زمینه های مختلف نیز کمک می کند. اهمیت کتاب و کتابخوانی به اندازه ای است که رشته ای به نام کتابداری در دانشگاه های کشور ارائه شد.  چرا که کمبود نیروی کارآمد و متخصص در زمینه کتابداری کاملا  مشهود بود. برخی از افراد به دلیل نداشتن اطلاعات در زمینه این رشته، از انتخاب و ادامه مسیر خود در این رشته خودداری می کنند اما افراد بسیار زیادی نیز هستند که به دنبال این رشته رفته و بسیار موفق بوده اند. رشته کتابداری جزو رشته های زیر گروه چهارم مجموعه انسانی است.

کتابدار کیست و وظیفه اش چیست؟

تصویر مورد نظر یافت نشد

رشته کتابداری را می توان علم اطلاعات و دانش شناسی نامید. با توجه به اینکه میزان انتشارات کتاب در زمینه های مختلف بسیار زیاد است، داشتن مکان های نگهداری و یا ارائه این کتب در زمینه های مختلف بسیار ضروری است. با نگاهی به آمار پیشرفت تولید و انتشار کتب مختلف، می توان به آینده شغلی این رشته بسیار امیدوار بود. حال آنکه این روزها نیز کتابخانه های بسیار زیادی هستند که نیازمند کتابداران با تجربه ای هستند که در این زمینه تحصیل نموده اند، اما به دلیل کمبود فارغ التحصیلان این رشته به اجبار از افراد غیر متخصص در این زمینه استفاده کرده اند.

یک دانشجوی رشته کتابداری در کنار سرعت باید از دقت عمل بالایی نبرخوردار باشد و به کامپیوتر و کار کردن با آن نیز تسلط کافی داشته باشد. علاوه بر این باید از مهارت نوشتاری بالایی را نیز برخوردار باشد. فارغ التحصیلان  این رشته در صورت تمایل می توانند تا مقطع دکتری این رشته را ادامه داده و تجربیات خود را بالا بببرند.

فارغ التحصیلان رشته کتابداری در چه مکان هایی می توانند  مشغول به کار شوند؟

افرادی که در رشته کتابداری تحصیل می کنند می توانند در کتابخانه های عمومی و یا کتابخانه های خصوصی مانند دانشگاه ها، مدارس و یا بیمارستان ها مشغول به کار شوند. این افراد قادرند تا:

  • امور تخصصي، فني و خدماتي مربوطه را انجام دهند.
  • بر فعاليت ها و رفع اشکالات فني و تخصصي نظارت داشته باشند
  • برنامه ريزي و اداره کتابخانه را در اختیار خود بگیرند
  • امور پژوهشي در مسائل کتابداري و اطلاع رساني را به عهده بگیرند

 

در آخر باید این را عنوان کنیم که بسیاری از کنابخانه ها به دنبال استخدام فارغ التحصیلانی هستند که علاوه بر مدرک تحصیلی اطلاعات بالاتری نیز داشته باشند. در نتیجه همانند هر رشته دیگری تنها فارغ التحصیل شدن از این رشته ملاک استخدام در کتابخانه های دولتی و خصوصی نیست. یک کتابدار باید همواره اطلاعات خود را به روز کرده و به دنبال کسب تجربه های بیشتر و بهتر باشد.

 

جهت ارتباط با مشاورین مایا و استفاده از نظرات کارشناسی آن ها

 به صورت 24 ساعته با شماره 9099071970 در تماس باشید

آوای ماندگار مایا

مشاوره آموزش یادگیری اعتماد

 

 

 

تاریخ امروز
1398/11/06
  ورود به سایت

  دسترسی آسان