معرفی رشته بینایی سنجی

معرفی رشته بینایی سنجی

تصویر مورد نظر یافت نشد

بینایی سنجی یکی از رشته ای پر طرفدار پیراپزشکی است که در آن کلیه آموزش های مربوط به بیماری های چشم به افراد آموزش داده می شود. فارغ التحصیلان این رشته با تشخیص، مدیریت و درمان صحیح در بیماری های مختلف چشمی می توانند به افراد مراجعه کننده کمک کند. معاینه سیستم های بینایی و تشخیص مشکلات و اختلالات چشمی از جمله وظایف یک بینایی سنج است. البته بینایی سنجی محدود به همین مرحله نمی شود بلکه تجویز لنز و عدسی های چشم و در مواردی تجویز دارو نیز در لیست وظایف این افراد قرار می گیرد.

فارغ اتحصیلان بینایی سنجی پس از فراغت از تحصیل چه کارهایی را باید انجام دهند؟

  • یک فارغ التحصیل رشته بینایی سنجی باید بتواند عینک، لنز و دیگر ابزار کمکی بینایی را تشخیص و آن را به مراجعه کننده ارائه دهد.
  • یک فارغ التحصیل رشته بینایی سنجی باای بتواند به بیماران درباره مراقبت از لنز، بهداشت چشم، تنظیم نور و عوامل ایمنی آموزش و مشاوره دهد.
  • یک فارغ التحصیل بینایی سنجی باید بتواند با چشم پزشکان مشورت کرده و در صورت نیاز بیماران را به چشم پزشک یا دیگر پزشکان مراقبت درمانی ارجاع دهد.
  • یک فارغ التحصیل بینایی سنجی باید بتواند بیماران را برای انجام جراحی‌ های چشمی مانند اصلاح آب مروارید و لیزر چشم همراه با مراقبت ‌های پیش از جراحی و پس از آن ماده سازد.

 

رشته بینایی سنجی از طرف سازمان بهداشت جهانی عمل بینایی سنجی، جزو اصلی ترین و مهم ترین مراقبت های اولیه بینایی معرفی شده است و اولین مرحله از تشخیص  و درمان بیماری های چشم است. بینایی سنج یا همان اپتومتر با به کار بردن شیوه های بینایی سنجی عیوب، اختلالات دو چشمی، انحرافات عضلانی آشکار و غیر آشکار، تنبلی چشم و ...  را شناسایی و موارد درمان را به کار می گیرد. سپس بیمار در صورت تشخیص اپتومتر می تواند برای ادامه درمان خود به چشم پزشک ارجاع شود.

توانایی های لازم برای ورود به رشته بینایی سنجی چیست؟

افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته بینایی سنجی را دارند باید در درس فیزیک، ریاضی و زیست شناسسی مسلط باشند. این افراد باید دارای چشم و دستان سالمی باشند. هچمنین به دلیل حساسیست و دقت بالای مورد نیاز برای این رشته باید این صبر و حوصله زیادی داشته باشند.

موقعیت شغلی رشته بینایی سنجی در ایران:

افرادی که در رشته بینایی سنجی فارغ التحصیل می شوند معمولا از آینده شغلی خوبی برخوردار هستند چرا که این افراد می توانند به راحتی وارد بازار کار شوند و حتی می توانند به صورت جداگانه و مستقل مطبی را دایر کرده و در زمینه رشته خود به فعالیت بپردازند.

از دیگر موقعیت های شغلی این رشته می توانیم به فعالیت در زمینه مشاور بهداشت چشم در محیط های مختلف، مسئول بینایی سنجی در ارگان های دولتی و غیر دولتی، انجام کمک های اولیه مربوط به چشم در اورژانس اشاره کنیم.

دروس تحصیلی در رشته بینایی سنجی:

  • دروس‌ پایه‌ و اصلی‌:

فیزیک‌ نور

شیمی‌ عمومی

بیوشیمی‌

فیزیولوژی‌ عمومی

تشریح‌ عمومی‌ و اعصاب‌

آمار حیاتی‌

کمک‌های‌ اولیه

اورژانس‌های‌ چشم‌

آسیب‌شناسی‌ عمومی‌

میکروب‌شناسی‌

داروشناسی‌

علائم‌ چشمی‌ در بعضی‌ از بیماری‌های‌ داخلی‌

 ژنتیک‌ و چشم‌

تشریح‌ و بافت ‌شناسی‌ چشم‌

فیزیولوژی‌ چشم‌

اپتیک‌ هندسی‌ و فیزیکی‌

لابراتوار اپتیک‌

فیزیولوژی‌ اپتیک‌

مقدمات‌ اپتومتری

ابزرواسیون‌

تاریخچه‌ اپتومتری‌ و علوم‌ بینایی‌

زبان‌ تخصصی‌

اپتومتری‌

بینایی‌ محیطی‌

  • دروس‌ تخصصی‌:

عدسی‌های‌ تماسی‌

آسیب‌شناسی‌ چشم‌

اپتومتری‌ کودکان‌

اپتومتری‌ افراد مسن‌ و نیمه‌بینایان‌

اپتومتری‌ مشاغل‌ و بهداشت‌ چشم‌

اپتومتری‌ چشم‌

مکانیسم‌ دید دو چشمی‌

درمان‌ آنومالی ‌های‌ دو چشمی‌

آنالیز مشاهدات‌ کلینیکی‌

پایان‌ نامه‌

کارآموزی‌

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص رشته بینایی سنجی و دریافت مشاوره در خصوص انتخاب رشته های پیراپزشکی با مشاورین مایا تماس حاصل فرمایید.

 

 

جهت ارتباط با مشاورین مایا و استفاده از نظرات کارشناسی آن ها

 به صورت 24 ساعته با شماره 9099071970 در تماس باشید

آوای ماندگار مایا

مشاوره آموزش یادگیری اعتماد

تاریخ امروز
1398/10/29
  ورود به سایت

  دسترسی آسان