بازار کار رشته حقوق

بازار کار رشته حقوق

تصویر مورد نظر یافت نشد

هدف از رشته حقوق تربیت افرادی  است که در زمینه های مختلفی همچون قضاوت، وکالت، سردفتری و کارشناسی بتوانند خدماتی را ارائه کنند. دانشجویان کارشناسی این رشته مبانی اولیه حقوق را در بر می گیرند و در نهایت با حقوق عمومی و خصوصی آشنا می شوند. حقوق عمومی و خصوصی دارای دو شاخه هستند، حقوق داخلی و بین المللی. دانشجویان کارشناسی تمام این مطالب را درطی تحصیل خود فرا گرفته و پس از فراغت از تحصیل قادر خواهند بود تا کلیه امور مربوط به مباحث قراردادها، روابط اشخاص و معامله‌ها را در زیر مجموعه حقوق خصوصی داخلی، مباحث مربوط به مجازات‌ها، جرایم و محاکمات کیفری را در بخش حقوقی عمومی، مباحث مربوط به سازمانهای بین‌المللی، روابط دولتها با یکدیگر و روابط دولتها با سازمانهای بین‌المللی و برعکس را در بخش حقوق عمومی بین‌الملل و بالاخره مباحث مربوط به معاملات و روابط خصوصی خارجی اشخاص که یک عنصر بین‌المللی در آن وجود دارد را در بخش حقوق خصوصی بین‌المللی فرا بگیرند. در واقع مقطع لیسانس رشته حقوق را می توانیم یک مقطع عمومی بدانیم که تمام دروس عمومی و اختصاصی مورد نیاز در مباحث حقوقی در آن موجود است.

فردی که رشته حقوق را انتخاب می کند باید به زبان انگلیسی یا فرانسه تسلط داشته باشند، این افراد باید دارای توانایی استفاده از کتب فقهی را داشته باشند، همچنین باید قدرت استنباط بالا را دارا باشند، و در نهایت با ادبیات زبان فارسی، منطق، عربی و جامعه ‌شناسی آشنایی کامل داشته باشند. داشتن جسارت، قدرت استدلال، خلاقیت ذهنی و فن بیان خوب در این رشته به افراد کمک می کند تا بتوانند آینده موفقی را در این رشته داشته باشند. در یک کلام بگوییم فردی که رشته حقوق را انتخاب می کند، باید عاشق این کار باشد.

چگونه یک حقوقدان ماهر شویم؟

درست است که رشته حقوق همانند رشته های دیگر است و به راحتی و با درس خواندن می توانید در آن فارغ التحصیل شوید اما آیا واقعا تبدیل شدن به یک حقوقدان نیز کار راحتی است؟

امروزه بسیاری از افرادی که در رشته حقوق درس می خوانند هنوز نتوانسته اند در این زمینه مشغول به کار شوند و یا وارد بازار کار شده اند، اما نتوانسته اند آنطور که پیش بینی کرده بودند موفق باشند. یک حقوقدان باید با تمام جنبه های جامعه شناسی، روانشناسی و علوم فلسفی آشنا باشد.

از مهارت های دیگری که دانشجویان این رشته باید داشته باشند تسلط به زبان و ادبیات فارسی است. یک حقوقدان باید به زبان و ادبیات فارسی را به گونه ای مسلط باشد که بتواند با زبانی سلیس و بلیغ در دادگاه صحبت کند و از حق دفاع کند.

دانشجویان حقوقی که از دوره لیسانس فارغ التحصیل می شوند، می توانند در مقطع کارشناسی ارشد در یکی از گرایش های خصوصی، بین الملل، حقوق جزا و جرم شناسی و حقوق عمومی به تحصیل خود ادامه دهد. البته این افراد می توانند در دوره دکتری نیز ادامه تحصیل دهند.

بازار کار رشته حقوق:

بیشتر افرادی که در حال حاضر به حقوقدان ها و وکلای معروف و با تجربه ای تبدیل شده اند، معتقدند که دوره لیسانس نتوانسته کمک چندانی به رشد آن کند و نتوانسته اند در آن دوران توانایی های مورد نیاز برای رشته حقوق را فرا گیرند.

در آخر می توان گفت به دلیل این که این رشته طرفداران زیادی را دارد یافتن شغل مناسب در آن کمی با دشواری مواجه است. مخصوصا برای افرادی که خواهان وکالت، قضاوت و ... هستند. این افراد باید پس از طی کردن دوران دانشگاه، در یک آزمون ورودی شرکت کنند و مدتی را به کارآموزی بپردازند و سپس وارد بازار کار شوند.
 

 

جهت ارتباط با مشاورین مایا و استفاده از نظرات کارشناسی آن ها

 به صورت 24 ساعته با شماره 9099071970 در تماس باشید

آوای ماندگار مایا

مشاوره آموزش یادگیری اعتماد

 

تاریخ امروز
1398/11/04
  ورود به سایت

  دسترسی آسان