بازار کار رشته مراقبت پرواز

بازار کار رشته مراقبت پرواز

تصویر مورد نظر یافت نشد

پرواز کردن جزو آرزوهای قدیمی انسان ها بود و بالاخره نیز این امکان میسر شد تا افراد بتوانند در آسمان پرواز کنند، تا جاییکه امروزه به یک راه سریع برای نقل و انتقال به مکان های دور و نزدیک تبدیل شده است. آنچه که از اهمیت بالایی برخوردار است، امنیت و مراقبت در حین پرواز است. برای مراقبت از افراد و یک پرواز ایمن باید عوامل مختلفی در نظر گرفته شود و این کار باید به وسیله فردی انجام شود که دارای تحصیلات آکادمیک در این زمینه باشد. از این رو رشته های مختلفی در رابطه با پروژه های هوایی در دانشگاه ها ایجاد شد و تخصص های گوناگونی در زمینه های مختلف شکل گرفت. هر فردی و در هر تخصصی در یک پرواز امن و موفق سهیم است. در واقع می توان گفت برای به پرواز در آمدن یک هواپیما چه از نوع مسافربری و چه از انواع دیگر، مجموعه ای از دانش های مختلف مورد نیاز است تا پروازی امن صوت گیرد.

مراقبت از پرواز در زمان های مختلفی صورت می گیرد:

 1. کنترل هواپیما قبل از پرواز توسط مراقب پرواز
 2. مراقبت در حین پرواز توسط یک خلبان ماهر
 3. مراقبت در حین پرواز توسط مراقب پرواز
 4. مراقب در زمان نشستن توسط مراقب پرواز

 

تصویر مورد نظر یفت نشد

همانطور که مشاهده کردید اهمیت مراقبت پرواز به قدری است که به یک رشته تحصیلی در دانشگاه تبدیل شده است. فارغ التحصیلان این رشته در واقع، مراقبت ها را قبل از پرواز آغاز کرده و تا زمان نشسن هواپیما نکات مربوط به ایمنی را اندازه گیری می کنند. رشته مراقبت پرواز در سه مقطع کاردانی، کارشنایی و کارشناسی ارشد ارائه می شود.

فارغ التحصیلان این رشته باید بتوانند تمام پروازهای لشکری و کشوری که از راه های هوایی کشور و فرودگاه های مختلف انجام می شوند را کنترل کنند. افرادی که علاهق مند به تحصیل در این زمینه هستند، باید از نظر جسمی سالم بوده و دارای روحیه و قدرت ذهنی بالایی باشند.

مراقبت پرواز به طور کلی سه زیر مجموعه تخصصی دارد:

 • واحد برج مراقبت (Tower) 
 • واحد کنترل مسیر پرواز  (Area Control Center
 • واحد کنترل تقرب (Approach) 

 

متخصص مراقبت پرواز باید اطلاعات مختلف را د ر مورد مسیر در اختیار خلبان قرار دهد تا او بتواند مسیر درست را پیدا کند. هوشیاری و دقت بالا از جمله توانایی هایی است که یک مراقب پرواز باید در خود تقویت کند.

متخصص مراقبت پرواز چه وظایفی را بر عهده دارد:

 • با ارائه اطلاعات دقیق، از برخورد هواپیماها با یکدیگر و با موانع موجود در مسیر مسیر های کنترل شده جلوگیری می کند.
 • به جریان پرواز های نظم می دهد.
 • اطلاعات لازم برای داشتن پرواز امن را در اختیار خلبان قرار می دهد.

 متخصص مراقبت پرواز می تواند در مکان هایی زیر به کار مشغول شود:

 • نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
 • نیروی هوایی سپاه پاسداان انقلاب اسلامی
 • سازمان هواپیمایی کشوری
 • مجموعه صنایع هوایی

البته رشته مرقبت پرواز را نمی توان یک رشته با آینده شغلی خیلی خوب دانست ، چرا که درکشور ما به این رشته چندان توجهی نشان داده  نشده و ضرورت آن احساس نمی شود. به همین دلیل فارغ التحصیلان این رشته اغلب شغل مورد نظر خود را پیدا نمی کنند. در مورد درآمد این رشته نیز اطلاعات دقیق در دسترس نیست. همانند هر رشته دیگری میزان درآمد به تخصص و سابقه کار و محل اشتغال بستگی دارد.

امیدواریم در آینده نزدیک اهمیت این شغل همانند دیگر شغل ها درک شده و فارغ التحصیلان این رشته بتوانند از تجربیات و آموخته های خود در جهت افزایش ایمنی در پروازه های داخلی و خارجی استفاده کنند.

 

جهت ارتباط با مشاورین مایا و استفاده از نظرات کارشناسی آن ها

 به صورت 24 ساعته با شماره 9099071970 در تماس باشید

آوای ماندگار مایا

مشاوره آموزش یادگیری اعتماد

تاریخ امروز
1398/11/05
  ورود به سایت

  دسترسی آسان