معرفی رشته رادیولوژی

معرفی رشته رادیولوژی

تصویر مورد نظر یافت نشد

سفر به اعماق بدن از جمله اکتشافتی است که انسان برای تشخص و درمان برخی از بیماری ها به آن پرداخت و توانست دستاوردهای بسیار زیادی را کشف کند. علمی که این روزها ما را با دنیای داخل بدن آشنا ساخته است را رادیولوژی نامیده ایم. رایولوژی در ابتدا بسیار ساده و تنها در مواردی خاص وهبصورت جزئی بود اما به مرور و با پیشرت تکنولوژی و در راستای آن پیشرفت علم رادیولوژی انسان تونست به تمام قسمت های بدون راه پیدا کند بدون آنکه بدن را بشکافد. رادیولوی به متخصصان در این زمینه این مکان را می دهد که اجزای داخل بدن را مشاهده کنند و بیماری هایی که به دنبال آن هستند را بشناسند. با شناخت این بیماری ها  می توانند درمان های مناسب را ارائه کنند.

دانشجویانی که قصد تحصیل در این رشته را دارند باید در ابتدا در دوران دانشگاه دروس پایه را سپری کنند و پس از اتمام آن نوبت به دروس تخصصی رادیولوژی می رسد. دروس تخصصی معمولا در بر گیرنده دروسی است که دانشجو را با دستگاه ها و نحوه کار با آن آشنا می کند. افرادی که از دوره رادیولوژی فارغ التحصیل می شوند باید کاملا با کار دستگاه ها آشنا شوند چرا که گرفتن تصویر نا مناسب از بیمار به تشخیص و درمان های بعدی آسیب می رساند و پزشک در مرحله بعدی نمی توانند تشخیص درستی دهند.

عموما رایولوژی به چند بخش تقسیم می شود:

  1. تصوی برداری از دست، پا و انگشتان که به نسبتا ساده تر است
  2. تصویر برداری از دستگاه گوارش و عروق اداراری  که کار سخت تری است و معمولات با دستگاه های پیشرفته تر انجام می شود. 

تصویر برداری به وسیله امواج ایکس و پرتوهای دیگر انجام می شود.

هدف از رشته رادیولوژی چیست؟

افرادی که از این رشته فارغ التحصیل می شوند می توانند با دستگاه های مربوط به تصویر برداری های پزشکی آشنا شوند.  می توان گفت رادیولوژی اولین گام برای تشخیص و درمان بیماری هاست و هدف رادیولوژی تربیت افرادی است که بتوانند در این زمینه به صورت تخصصی فعالیت کنند. یک تصویر برداری اشتباه منجر به تشخیص و در نهایت درمان نادرست خواهد شد. در نتیجه رادیولوژیست ها باید از دقت بالایی برخودار باشند.

برای شرکت در رشته رادیولوژی چه توانایی هایی لازم است؟ 

  • فردی که در رشته رادیولوژی تحصیل می کند باید بداند محل کار او بیمارستان، مراکز رادیولوژی و پرتودرمانی است، در نتیجه نباید با این محیط ها مشکلی داشته باشد. 
  • یک رادیولوژیست باید بتواند با مراجعه کنندگان به خوبی ارتباط برقرار کند.
  • دانشجویان باید بتونند دروس تئوری را به صورت عملی به کار گیرند.
  • دانشجوین باید در رشته فیزیک و ریاضی قوی باشند.

سرفصل های رشته رادیولوژی در دانشگاه

ورود به رشته رادیولوژی از طریق آزمون سراسری انجام می گیرد، برخی از دروس این رشته به صورت عمومی است که در تمامی رشته ها وجود دارد . سر فصل های دروس اختصاصی را در این قسمت برای شما آورده ایم:

دروس مقطع کارشناسی رشته رادیولوژی (تکنولوژی پرتوشناسی)

دروس اختصاصی

فیزیک عمومی-ریاضیات عمومی-زبان تخصصی-آناتومی 1 و 2 و 3-فیزیولوژی-آسیب شناسی عمومی-کاربرد رایانه در تصویر برداری پزشکی-مدیریت بیمارستانی و رفتار سازمانی-ثبت و نمایش تصاویر در پزشکی -فیزیک پرتوشناسی تشخیصی-روش های پرتو نگاری 1 و 2 و 3-بیماری شناسی-رادیوبیولوژی – روش های پرتونگاری اختصاصی-ارزیابی تصاویر پزشکی 2-دوزیمتری پرتوهای یونیزان- اصول فیزیکی سیستم های توموگرافی کامپیوتری- اصول فیزیکی سیستم های تصویربرداری MRI -حفاظت در برابر پرتوهای یونیزان در بخش های پرتو شناسی تشخیصی-سمینار 1 و 2 -کارآموزی 1 و 2 و 3 و 4-بهداشت عمومی-آمار- زیست شناسی سلولی-آشنایی با فناوری نوین اطلاعات- اخلاق حرفه ای-اصطلاحات پزشکی در رادیولوژی-فیزیک پرتو ها-مراقبت از بیمار در بخش تصویربرداری پزشکی-آشنایی با ساختمان و ویژگی های مواد کنتراست زا در تصویربرداری پزشکی- ارزیابی تصاویر پزشکی 1-تصویربرداری با امواج فراصوتی در پزشکی - آناتومی مقطعی-تکنیک ها و جنبه های بالینی توموگرافی کامپیوتری-تضمین و کنترل کیفی روش های تصویربرداری پزشکی-تعمیرات و نگهداری مقدماتی دستگاه های رادیولوژی

دروس کارآموزی در عرصه

 کارآموزی در عرصه 1 و 2 و 3 و 4

 

وظایف یک فارغ التحصیل رشته رادیولوژِی چیست؟

افرادی که از این رشته فارغ التحصیل می شوند وظایفی مانند تنظیم و نگهداری دستگاه های رادولوژی عکس برداری از بیمار، آماده کردن بیمار، دستگاه. مراقبت از  بیمار در حین انجام رادویولوژی و در نهایت تهیه گزارش و ارائه آن به پزشک را بر عهده دارند. البته افرادی که تنها دوره های کاردانی را گذرانده اند، معمولا تصویر برداری های ساده تر را انجام می دهند و افرادی که دارای مدرک کارشناسی هستند، تصویر برداری های پیچیده تر را انجام می دهند. یک رایولوژیست می تواند در موسسات تصویر برداری و بیمارستان ها مشغول به کار شود.

بازار کار رشته رادیولوژی:

این رشته را می توان جزو رشته هایی دانست که از باار کار خوبی و آینده شغلی خوبی برخوردار است. این افراد حتی در مقطع کاردانی نیز می توانند به کار مشغول شوند. کلینیک ها، بیمارستان ها، مراکز درمانی و ... جزو مکان هایی هستند گه این افراد می توانند در آن مشغول به کار شوند. حتی افرادی که دارای سرمایه هستند نیز می توانند مراکزی را به صورت خصوصی در حوزه رادیولوی تاسیس کنند.

در آمد یک رادیولوژیست چقدر است؟

رادیولوژیست ها دارای درآمدهای متفاوتی هستند. میزان تحصیلات، سابقه کاری، محل اشتغال و ... متفاوت است. بیمارستان های دولتی، خصوصی و مراکز تصویر برداری دولتی و یا خصوصی، داشتن مرکز رادیولوژی خصوصی، همه و همه در میزان درآمد تاثیر گذار است.

 

جهت ارتباط با مشاورین مایا و استفاده از نظرات کارشناسی آن ها

 به صورت 24 ساعته با شماره 9099071970 در تماس باشید

آوای ماندگار مایا

مشاوره آموزش یادگیری اعتماد

تاریخ امروز
1398/11/09
  ورود به سایت

  دسترسی آسان