بازار کار رشته مهندسی دریا

 

بازار کار رشته مهندسی دریا

تصویر مورد نظر افت نشد

ساخت و تعمیر کشتی ها علمی است که هر کسی از عهده آن بر نمی آید. علاوه بر این فردی که می خواهد کشتی را هدایت کند نیز باید دارای دانشی فراتر از خواندن کتاب های مختلف و یا تجربه های عملی بوده و باید یک شناخت تئوری و آکادمیک در پشت آن باشد.

وجود این نیاز ها منجر به ایجاد رشته ای به نام رشته مهندسی دریا و شاخه های آن شد. این رشته با آنکه یک رشته تازه است اما اهمیت بسیار بالایی دارد. لزوم و اهمیت این رشته در کشور ما نیز احساس می شود و این به دلیل وجود مرزهای آبی است که ما را به دیگر کشور ها متصل می کند و بسیاری از صادرت های ما نیز از طریق راه های آبی صورت می گیرد. در نتیجه نیاز به فردی که دارای تحصیلات آکادمیک در این زمینه باشد بسیار ضروری و مهم است.

مهندسی دریا سه گرایش مختلف دارد:

  • مهندسی کشتی:

این رشته به مشکلات فنی کشتی می پردازد. در واقع تعمیر، نگهداری و راه اندازی موتور کشتی بر عهده افرادی است که در این رشته فارغ التحصیل می شوند. رشته مهندسی کشتی دارای دو دوره است که یکی به صورت تئوری و دیگری به صورت کارآموزی و بر روی کشتی های اقیانوس پیما و در خارج از کشور انجام می شود. در این دوره افراد کشتی را می شناسند و کمک های اولیه و الکترونیک ارتباطات و ... را می آموزند.

  • مهندسی کشتی سازی:

این رشته نیز از گرایش های مهندسی دریاست. مهندسی کشتی سازی کار طراحی کشتی را به عهده دارد و باید محاسبات مربوط به بدنه کشتی و هر آنچه که برای ایجاد و ساخت یک کشتی امن با توانایی حمل و نقل لازم است را بررسی و آن را به نمایش بگذارد. البته برای ساخت یک کشتی تخصص های مختلف دیگری مانند مکانیک عمران، برق و . .. نیز لازم است اما طراحی کشتی با مهندس کشتی سازی است.

  • دریانودی:

این گرایش نیز یکی از گرایش های مهندسی دریاست که فارغ التحصیلان آن هدایت و رهبری کشتی را به عهده دارند. یک دریانورد باید با مدیریت نیروهایی که بر کشتی مشغول به کار هستند، ایمنی و آرامش را بر روی کشتی فراهم سازد. این رشته را می توانیم جزو رشته های مدیریت نیز قرار دهیم چرا که یک دریانورد مدیریت کشتی را بر عهده خواهد داشت. به افرادی که در این گرایش فارغ التحصیل می شوند، مهندسی دریانوری می گوییم. اطلاع از آّب و هوا، جغرافیا و مسیریابی از جمله کارهایی است که فرد در طول تحصیل خود خواهد آموخت.


توانایی های لازم برای شرکت در این دوره ها:

  • تطبیق با محیط های ساحلی
  • توانایی دور ماندن از خانواده
  • تطبیق با دریا
  • داشتن دید سالم
  • داوطلبین دختر ففط می توانند مهندسی کشتی سازی را انتخاب کنند.

 

موقعیت شغلی مهندسی دریا در ایران:

افرادی که در این رشته فارغ التحصیل می شوند می تواند در ارگان های مختلف دریایی مشغول به کار شوند. از جمله اصلی ترین مراکز اشتغال مهندسین دریا "شرکت کشتی رانی جمهوری اسلامی ایران" می باشد. افرادی که در این ارگان مشغول به کار می شوند، قطعا دارای آینده شغلی بسیار خوبی خواهد بود.  کارخانه های کشتی سازی نیز از دیگر مراکزی هستند که فارغ التحصیلان کشتی سازی می توانند در آن ها مشغول به کار شوند.

فارغ التحصیلان دریانوردی نیز می توانند در کشتی رانی جمهوری اسلامی ایران و یا شرکت ملی نفت کش مشغول به کار شوند. البته ارگان های دیگری نیز به مرور در حال ساخت هستند که افراد فارغ التحصیل در رشته های دریایی می توانند در آن ها مشغول به کار شوند. جهت اطلاع از ارگان های پذیرنده رشته مهندسی دریا با مشاورین مایا در تماس باشید.

 

جهت ارتباط با مشاورین مایا و استفاده از نظرات کارشناسی آن ها

 به صورت 24 ساعته با شماره 9099071970 در تماس باشید

آوای ماندگار مایا

مشاوره آموزش یادگیری اعتماد

تاریخ امروز
1398/11/03
  ورود به سایت

  دسترسی آسان