غیبت سربازی شامل چه مواردی است؟

به چه کسانی مشمول غایب می گویند؟

تصویر مورد نظر یافت نشد

بسیاری از مشمولین سربازی از اینکه وارد دوران غیبت شده اند یا خیر اطلاعاتی ندارند. اما دانستن اینکه چه تاریخی اولین روز غیبت شما محسوب می شود، در قوانین اجرایی پس از آن بسیار مهم و تاثیر گذار است. افرادی که وارد دوره غیبت سربازی می شوند دیگر نمی توانند از برخی از خدمات و قوانین سربازی استفاده کنند. طرح این سوال که چه مواردی غیبت محسوب می شود و پاسخ به آن می تواند برای بسیاری از افراد مفید باشد.

مواردی که باعث غیبت سربازی می شوند کدامند؟

بر اساس قوانینی که از گذشته تا کنون وجود داشته است، هر فرد مذکری که وارد سن 18 سالگی شود، مشمول سربازی است و باید این دوره را سپری کرده و یا به روش هایی مختلف وضعیت آن را مشخص کند. مهلتی که برای این افراد در نظر گرفته می شود مشخص است و در صورتی که فرد در زمان مشخص شده خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی نکند، وارد دوران غیبت می شود. به این افراد مشمول غایب می گویند.

مهلت داده شده به افراد برای معرفی به نظام وظیفه چقدر است؟

  • این مهلت برای دانش آموزان، دانشجویان و طلاب در داخل و یا خارج از کشور تنها 1 سال پس از فراغت، ترک، اخراج و یا انصراف از تحصیل است و در صورت اتمام دوره یکساله فرد وارد دوره غیبت می شود.
  • افرادی که به دلایل مختلفی ترک تحصیل کرده اند و یا به طور کل تحصیل نکرده اند، باید پس از ورود به 18 سالگی خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنند. مهلت در نظر گرفته شده برای این افراد 6 ماه بوده و در صورت اتمام این دوره به عنوان سرباز غایب شناخته می شوند.
  • برخی از افراد ممکن است به دلایل مختلفی مجاز به استفاده از معافیت سرباری باشند. معافیت سربازی بندهای بسیار زیادی دارد که افراد بر حسب موقعیت و شرایط خود می توانند از آن ها استفاده کنند. معافیت به دو صورت موقت و دائم است. افرادی که معافیت موقت را دریافت می کنند، پس از به اتمام رسیدن زمان معافیت موقت تنها 6 ماه فرصت دارند تا خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنند و در غیر این صورت به عنوان سرباز غایب شناخته می شوند.
  • افرادی که در سازمان های مختلف تعهد خدمت دارند همانند دیگر موارد عنوان شده، پس از فراغت از خدمت باید تا 6 ماه خود را به سازمان معرفی کنند. (در این قانون تبصره هایی نیز وجود دارد که در مباحث مربوطه به آن خواهیم پرداخت)
  • برخی از مشمولینی که فاقد شناسنامه و منتظر صدور شناسنامه هستند، از زمان صدور شناسنامه تا 6 ماه پس از آن مهلت دارند تا خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنند و در غیر اینصورت سرباز غایب محسوب می شوند.
  • اگر فردی که غیبیت نداشته، به زندان محکوم شود و پس از آزادی و 6 ماه پس از آن خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی نکند، به عنوان سرباز غایب شناخته می شود.  
  • همانطور که می دانید بسیاری از افراد به دلیل استفاده از معافیت تحصیلی، تعداد واحدهای کمتری را در طول دوران دانشجویی خود می گذرانند. اما برای این دسته از افراد قانونی وجود دارد که اگر فردی در مقاطع مختلف تحصیلی بیشتر از سقف مجاز تعیین شده به تحصیل خود ادامه دهد، به عنوان سرباز غایب شناخته می شود.
  • اگر فردی در زمان مشمولیت اقدام به دریافت معافیت های پزشکی، کفالت و .. نماید و در طول این مدت نسبت به پیگیری پرونده خود اقدام ننماید و در جلسات حضور نیابد، اگر بر اساس قوانین، معافیت ها آن ها مورد قبول واقع نشود، به عنوان غایب شناخته می شوند.

تمام مواردی که عنوان شد تنها بخش کوچکی از قوانین سازمان نظام وظیفه است. بسیاری از غیبت ها ممکن است با انجام اعمال مختلف بخشیده شوند که آن ها مربوط به تبصره هایی است که در مورد هر کدام از آن ها بیان شده است. اطلاعات بیشتر در زمینه اعزام، دریافت معافیت، خرید سربازی و ... را از مشاورین مایا بخواهید.

 

جهت ارتباط با مشاورین مایا و استفاده از نظرات کارشناسی آن ها

 به صورت 24 ساعته با شماره 9099071970 در تماس باشید

آوای ماندگار مایا

مشاوره اعتماد آموزش یادگیری

تاریخ امروز
1398/10/29
  ورود به سایت

  دسترسی آسان