از کجا بفهمیم فردی قصد خودکشی دارد؟

از کجا بفهمیم فردی قصد خودکشی دارد؟

تصویر مورد نظر یافت نشد

خودکشی در واقع انجام اعمالی است که منجر به مرگ می شود. خودکشی می تواند بر اثر عوامل مختلفی صورت گیرد. عواملی مانند نا امیدی که معمولا بر اثر افسردگی، اختلالات و یا شکست عشقی و ... صورت می گیرد. برخی از افراد به دلیل اعتیاد به مواد مخدر و یا مصرف داروهای خاص و یا بر اثر داشتن نوعی از بیماری ها اقدام به خودکشی می کنند. بر اساس آمار اعلام شده مهم ترین و بیشترین آمار خودکشی مربوط به مشکلات مالی و یا مشکلات در ارتباطات افراد بوده است.

آماری که از طرف سازمان بهداشت جهانی به دست آمده، به این معنی است که در هر سال 1 میلیون نفر اقدام به خودکشی کرده و جان خود را از دست می دهند. این آمار بسیار بالایی است. چه چیزی بر روی این افراد انقدر تاثیر گذار بوده است که آن ها را مجبورر به خودکشی کرده است؟

در این مطلب قصد داریم مواردی را عنوان کنیم که شاید بتوانید با دانستن آن ها قبل از آنکه فردی اقدام به خودکشی کند به او کمک کنید. فردی که قصد خودکشی دارد شاید در این راه مصمم باشد ولی همواره منتظر تلنگری است که او را از این کار منع کند. با شناخت نشانه های موجود در افرادی که قصد خودکشی دارند می توانید به او در انتخاب راه درست کمک کرده و او را به زندگی بازگردانید.

آمار خودکشی در آقایان و خانم ها:

آماری که در خصوص خودکشی در آقایان و خانم ها به  دست آمده است، به این موضوع اشاره دارد که معمولا آقایان بسیار جدی تر از خانم ها به خودکشی فکر می کنند. آقایان راه هایی را برای خودکشی انتخاب می کنند که آن ها را به نتیجه دلخواهشان برساند. معمولا در خانم ها از هر 100 اقدام به خودکشی 30 نفر جان خود را از دست می دهند، این آمار در آقایان به 73 نفر می رسد. آقایانی که دست به خودکشی می زنند عموما دچار افسردگی و اختلالات روان شناختی دیگر هستند. البته این به این معنا نیست که تمام افراد افسرده و یا دارای اختلالات روانی دست به خودکشی می زنند.

نشانه های خودکشی چست؟

  • سابقه خودکشی: سابقه خودکشی نا موفق در فرد می تواند یکی از عواملی باشد که باعث شود فرد دوباره  دست به خودکشی بزند.
  • ابتلا به اختلالات روانی با مصرف مواد مخدر.
  • داشتن سابقه خانوادگی خودکشی.
  • فردی که مدام در مورد مرگ حرف می زند و به آن فکر می کند و یا همواره دچار یاس و نا امیدی و بی ارزشی است
  • فردی که آرزوی مرگ می کند.
  • نداشتن علاقه نسبت به چیزهایی که فرد قبلا به آن ها علاقه زیادی داشته است.
  • فردی که از خود بیزار است و یا دارای اساس گناه و نفرت از خود است.
  • فردی که به طور ناگهانی منزوی و گوشه گیر می شود.
  • فردی که خلق و خویش به طور ناگهانی عوض می شود.

موارد عنوان شده تنها بخش کوچکی از نشانه های خودکشی در افراد مختلف بود. توجه داشته باشید که هیچگاه نمی توان با وجود دیدن هر یک از عوامل عنوان شده قطعا به این نتیجه رسید که فردی قصد خودکشی دارد و مدام مراقب او بود. بلکه عوامل عنوان شده در کنار بسیاری از رفتار های دیگر بوده و در افراد مختلف متفاوت است. بنابراین در صورت دیدن هر کدام از این علائم در اطرافیان خود ابتدا خودتان با یک مشاور صحبت کنید تا با کمک او بتوانید دیگر عوامل را شناسایی و در صورت تایید مشاور خود با راهکارهای ارائه شده از خودکشی فرد جلوگیری کنید.

آوای ماندگار مایا در مجموعه خود از مشاورینی بهره گرفته است که در زمینه های مختلف روانشناسی دارای تخصص هستند. مشاورین مایا نه تنها در مبحث خودکشی بلکه در دیگر موارد مربوط به حوزه روانشناسی در زمینه های مختلف و به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات مشاوره ای به شما هستند.

 

جهت ارتباط با مشاورین مایا و استفاده از نظرات کارشناسی آن ها

 به صورت 24 ساعته با شماره 9099071970 در تماس باشید

آوای ماندگار مایا

مشاوره آموزش یادگیری اعتماد

تاریخ امروز
1398/11/03
  ورود به سایت

  دسترسی آسان