نحوه مرور کردن صحیح دروس

نحوه مرور کردن صحیح دروس

مرور کردن

مرور کردن یکی از بخش های مهم درس خواندن است. مرور کردن باعث می شود که مطالب از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل شود و این یعنی تثبیت یک مطلب در ذهن. در واقع هر فردی به طور طبیعی پس از مطالعه نیمی از مطالب را فراموش می کند و همین امر اهمیت مرور دروس را مشخص می کند. اما نکته ای که قابل توجه است، نحوه مرور کردن دروس است.

در منابع مختلفی نحوه های متفاوتی از مرور کردن آمده است.  در این مطللب سعی داریم تا شما را با بهترین روش مرور کردن آشنا سازیم.

  1. اولین نکته در مرور کردن، این است که 2 تا 3 روز بعد از مطالعه مطالب را مرور کنید. دلیل این امر این است که شما به طور طبیعی بعد از 48 ساعت نیمی از مطالبی که خوانده اید را فراموش خواهید کرد. با مرور مطالب بعد از 2 یا 3 روز می توانید این مطالب را برای همیشه به ذهن خود بسپارید.
  2.  دومین نکته در هنگام مرور مطالب درسی این است که شما به هیچ جه به مطالب کامل کتاب مراجعه نکنید. مرور به معنای درس خواندن با سرعت بالاتر است، در نتیجه خواندن درس به طور کامل باعث می شود که زمان زیادی از شما گرفته شود.
  3. برای مرور درس ها می توانید از خلاصه نویسی های خود استفاده کنید. بر روی خلاصه نویسی کلیک کنید تا نحوه خلاصه نویسی صحیح را به طور کامل ببینید.
  4. برای مرور دروسی که عمومی هستند مانند دین و زندگی، زبان و ... سعی کنید برای مرور تست بزنید. پس از زدن تست ها پاسخ نامه را به طور کامل بخوانید و سوالاتی که پاسخ آن ها را اشتباه زده اید را مرور کنید.
  5. در مورد مرور درس های اختصاصی مانند ریاضی، فیزیک و درس هایی که محاسباتی هستند و یا دارای فرمول هستند، بهتر است برای خود فلش کارت تهیه کنید. تهیه فلش کارت یک نوع خلاصه نویسی است. (بر روی تهیه فلش کارت کلیک کنید تا تمام نکات مربوط به آن را به دست آورید.). در مورد دروس اختصاصی استفاده از تست های طبقه بندی شده نیز می تواند در مرور دروس تاثیر گذار باشد، به این صورت که شما می توانید تست هایی را که قبلا زده بودید را چک کرده و سوالات اشتباه را مرور کنید. در واقع بیتشرین زمان برای مرور دروس اختصاصی را باید به تست زنی بپردازید.
  6. برخی دروس که در کنکور اهمیت دارد، مرورشان باید به صورت روزانه انجام گیرد.  به عنوان مثال به داوطلبان رشته تجربی توصیه می کنیم که درس زیست را هر روز مرور کنند چرا که درصد بالایی از نمره کنکور را برای این داوطلبان درس زیست شامل می شود. این روش مرور برای رشته های دیگر هم به همین صورت است. با توجه به اهمیت درس های خود می توانید در مورد نحوه مرورشان تصمیم گیری کنید.
  7. افرادی که دارای برنامه بلند مدت برای خود هستند، باید در ماه های نزدیک به کنکور به مرور دروس عمومی بپرداند. همچنین در برنامه های کوتاه مدت نیز این دروس را در دو سه روز مانده به آزمون های آزمایشی می توانید انجام دهید.
  8. نکته آخری که می توانیم برای مرور کردن از آن استفاده کنیم، جعبه لایتنر است. جعبه لایتنر در واقع یک روش برای مرور و یادگیری دروس است که معمولا دروس حفظی و یا فرمولی که نیاز به تکرار دارند را می توان در آن گنجاند و البته صرفا استفاده از جعبه لایتنر تاثیر گذار نیست بلکه شما می توانید خودتان یک جعبه ای مشابه جعبه لایتنر بسازید.

 

جهت ارتباط با مشاورین مایا و استفاده از نظرات کارشناسی آن ها

 به صورت 24 ساعته با شماره 9099071970 در تماس باشید

آوای ماندگار مایا

مشاوره آموزش یادگیری اعتماد

 

مشاوره تلفنی

تاریخ امروز
1398/11/06
  ورود به سایت

  دسترسی آسان