الویت های اصلی در انتخاب مدرسه

الویت های اصلی در انتخاب مدرسه

تصویر مورد نظر یافت نشد

انتخاب مدرسه یکی از حیاتی ترین تصمیمات والدینبرای فرزندان است که نقش اساسی در آینده آن ها دارد. مدرسه اولین مکانی است که کودک در آنوارد روابط اجتماعی بالاتر از سطح خانواده می شود. با افراد جدید آشنا شده و محیطی متفاوت را بدون تکیه به والدین تجربه می کند.هر چند که تعاملات اجتماعی و قرار گرفتن کودک در محیط های جمعی امری ضروری است ولی می تواند تهدیداتی را نیز به همراه داشته باشد. پس لازم است که شما در انتخاب مدرسه فرزندانتا دقت بیشتری به خرج دهید.

در ذیل مواردی را بیان می کنیم که توجه به ان ها می تواند شما را به انتخاب درست تر نزدیک کند:

  1. در مورد آموزگاران مدرسه تحقیق کنید. به ویژه معلمان مقطع ابتدایی که می توانند نقش به سزایی در روحیه کودک شما و حس بهتر او به مدرسه در سالیان دراز تحصیل داشته باشند. آموزگار خوب کسی است که برای تک تک دانش آموزان وقت می گذارد. رفتار آن ها را در مدرسه زیر نظر می گیرد و ضعف ها و قدرت ها، علایق و وضعیت تحصیلی او را شناسایی کرده و در راستای تقویت کودک راهکارهای مناسب به شما ارائه می دهد.
  2. نزدیک بودن مدرسه به خانه می تواند تاثیر بسزایی در روحیه کودک شما داشته باشد. نزدیکی به خانه سبب اعتماد به نفس بیشتر در کودک می شود. در سال های ابتدایی که بیدار شدن در صبح خیلی زود برای دانش آموز سخت است این نزدیکی به او اجازه استراحت بیشتر را داده و از هدر رفتن زمان، کلافگی ماندن در ترافیک صبح گاهی و نگرانی از دیر رسیدن به مدرسه جلوگیری می کند.
  3. قبل از ثبت نام با والدین دانش آموزانی که در آن مدرسه تحصیل می کنند صحبت کنید و در مورد مدرسه اطلاعات دقیقی را به دست آورید. لیستی از پرسش های خود آماده کنید. بیشتر از آنکه توجهتان را بر روی پرسش های تحصیلی بگذارید، در مورد محیط مدرسه، دانش آموزان و ارتباط کادر مدیریتی با والدین سوال کنید و در پایان سطح رضایت آن ها و به ویژه کودکانشان را از فضای مدرسه جویا شوید.
  4. محیط مدرسه، محله و نقطه مکانی را بررسی کنید. از اینکه مدرسه در محیطی امن بنا شده و خیابان های پر رفت و آمدی در اطراف مدرسه نیست مطمئن شوید. مکان های پر ریسک و خطر آفرین یا محیط های بد نام منطقه را شناسایی کنید و مدرسه ای را انتخاب کنید که از این اماکن دور باشد. حتما در مورد فضای داخلی مدرسه تحقیق کنید. توجه کنید که مکان های خلوت دور از چشم مدیریت در دسترس دانش اموزان هست یا خیر؟ مدرسه ای را انتخاب کنید که فضایی سر سبز و محیطی آرام در آن حاکم باشد. این ها بر روحیه فرزندان شما تاثیری اساسی دارد.
  5. با کودک خود صحبت کنید. انتظارات او را بشنوید و با انتظارات خود طبیق دهید تا با شناخت بهتر مدرسه ای مناسب را برای او انتخاب کنید. ممکن است کودک شما علاقه و یا استعداد خاصی در رشته های ورزشی، هنری و یا علمی داشته باشد. سعی کنید مدرسه ای را انتخاب کنید که بتواند این استعداد ها را در او شکوفا کند.
  6. با مدیریت مدرسه به شکل مستقیم وارد مذاکره شوید. ایده آل های او را بشناسید و از نوع تفکرش در مورد آموزش و پرورش مطلع شوید. به یاد داشته باشید که مدیر رهبر مدرسه است و طرز فکر او در فضای مدرسه غالب است. گاهی مدیران می خواهند به هر قیمتی حتی اهدای نمرات بالا و بدون توجیح دانش اموز را جذب مدرسه خود کنند. از این دسته مدیران دوری کنید و اساس انتخاب را بر صداقت مدیر بگذارید. بهتر است از او در مورد مشاورین مدرسه سوال کنید. برخی مدیران اعتقادی به مشاور ندارند که این می تواند برای فرزند شما خطرناک باشد. مشاور استعداد فرزند شما را شناسایی می کند و می تواند مشکلات روحی، تحصیلی و اجتماعی او را حل کند. پس سعی کنید مدرسه ای را انتخاب کنید که از مشاورین زبده ای بهره مند باشد.

در پایان به یاد داشته باشید که مدرسه دو وظیفه آموزش و پرورش را بر عهده دارد. نقش پرورشی مدرسه، کم از نقش آموزشی ندارد. پس در انتخاب مدرسه به این بخش اهمیت ویژه ای بدهید. برای اطلاع از موارد متعدد دیگری که می تواند شما را در انتخاب مدرسه ای مناسب برای فرزندتان یاری کند می توانید با مشاورین مایا تماس بگیرید.

جهت ارتباط با مشاورین مایا و استفاده از نظرات کارشناسی آن ها

 به صورت 24 ساعته با شماره 9099071970 در تماس باشید

آوای ماندگار مایا

مشاوره آموزش یادگیری اعتماد

 

تاریخ امروز
1398/11/09
  ورود به سایت

  دسترسی آسان